Skogsbad

Vi behöver det mer än någonsin

Skogsbad - ett nytt välmåendeverktyg!

Att vara i skogen känns inte bara bra, det ÄR bra för oss. Det kan läka oss från en rad stressrelaterade tillstånd och höja vårt immunförsvar på ett sätt som nu många vetenskapliga studier bevisar. Och visst kan det kan vara kul med mätbara tester, studier och forskning - men framför allt är det summan av alla delar i ett skogsbad som man ska uppleva i första hand, och inte de enskilda.

Skogsbad kan bli ytterligare ett redskap för oss för att få ny energi till kropp och själ, minska upplevd stress och ge anknytning till det enkla och naturliga. Precis just det som det finns stora behov av i dag och i framtiden. Min känsla är att Skogsbad - denna kombination av skog,  sinnlig närvaro och långsamhet - kommer att bli mycket mer efterfrågat i Sverige framöver. 

Det var i Japan i början på 2000- talet som man började med mer seriösa studier och tester, på det som man annars intuitivt känt på sig. Forskning visar att redan efter kortare vistelser i naturen med avsiktligt långsammare tempo och öppna, närvarande sinnen, gav enormt många fördelar - skulle det finnas ett piller som gav alla dom, utan några biverkningar, skulle det vara en mirakelmedicin.

Studier har visat att skogsbad kan:

Sänka puls och blodtryck
Främja hjärta och blodkärl
Sänka blodsockernivån
Boosta immunförsvaret 
Förbättra kognition, koncentration och minne
Reducera stress - sänker kortisol och adrenalin i blodet, främjar det parasympatiska nervsystemet och undertrycker det sympatiska.
Lindra oro och depression
Höja energinivån vid utmattning

Så det vi har känt på oss, stämmer bevisligen också. Skogen läker. Varför? 
Ta del av guidade Skogsbad hos de olika instruktörer som har utbildat sig hos mig - du ser dom i listan här nedan.  Eller vill du bli instruktör själv i denna ljuvliga form? Anmäl ditt intresse till mig.

_C8A9017.jpg

Här kan du ta del av Skogsbad turer och instruktörer som jag har utbildat. (Om du skulle sakna dig själv eller din info på listan, hör av dig :)

 

Blekinge

Maria Agnesson

Mailadress: miagnesson032@gmail.com

 

Bollnäs

Helena Hammarberg

Mailadress: helena@oppistugus.se

 

Danmark, Humlebaek, Småland

Jenny Lundberg

Mailadress: jenny.cecilia.lundberg@gmail.com

 

Eskilstuna

Maria Arvidsson

Mailadress: maria@corporis.se

 

Falköping/Jäla

Jenny Carlson

Mailadress: carlsonjenny@hotmail.com 

Instagram: skogsenergi

 

Falun

Karolina Östlund

Mailadress: ostlundkarolina@gmail.com

 

Gällivare

Lisa Hansson

Maitri Movement

Mailadress: lisa@maitri-movement.com

www.maitri-movement.com

 

Gävle

Karolina Bergqvist

Facebook: KarHolistic

Instagram: Karolina.bergqvist

Boka Direkt: https://www.bokadirekt.se/places/karholistic-40672

 

Gävle 

Mona Jonsson

Monas skogsbad

Instagram: monasskogabad

 

Göteborg

Åsa Spegelblank

www.studiospegelblankt.com

 

Göteborg med omnejd tex Kungsbacka

Pernilla Johansson

Pave Perspective

Mailadress: pernilla.pave@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/pernillapave

Instagram: paveperspective

 

Göteborg/ Halmstad

Emma Hermelin  

Mailadress: emmahermelin@hotmail.com.

Instagram: @yogaemma76

 

Göteborg/Mariestad

Lillemor Flodin 

Mailadress: lillemor.emelia@gmail.com

Instagram: Lilfl - Lillemor Flodin

 

Helsingborg, Viken, Höganäs, Kullabygden

Dorothea Engström

Kullabygdens Yoga & Mindfulness

kullayoga.se

Mailadress: kullayoga@gmail.com

instagram: Kullabygdens_yoga&Mindfulness

Facebook: Kullabygdens Yoga och Mindfulness

 

Huddinge

Anna Bergenholtz

Mailadress: bhzanna@gmail.com

 

Höganäs

Linda Franzon

Mailadress: linda.franzon@hoganas.se

 

Järvsö

Mia Berndes

Mailadress: mia@miaberndes.com

 

Cecilia Gustafsson 

Mailadress: cecilia@holistictraining.se  

 

Kristinehamn

Ingela Stephanson

Mailadress: ingela.stephansson@karlskogafhs.se

 

Katrineholm

Pernilla Sventesson

www.halsokompassen.com

 

Kungsängen

Jenny Hamilton

Mailadress: jeyhon@hotmail.com

 

Linden

Maria Jacobsson

Mailadress: maria@dacke122.se

 

Luleå/ Gällivare

Sara Turtola, Fjällliv AB
Mailadress: sara@fjell-liv.se
Hemsida: www.fjell-liv.se 
Instagram: fjellliv_

 

Norrtälje 

Susanne Karlberg Sigurdsson

Mailadress:susannekasi@gmail.com

 

Skövde

Hanna Linden

Mailadress: regebrohanna@gmail.com

 

Sollentuna, Upplands Väsby

Carina Hörnfeldt Bylund  hornfeldtbylund@gmail.com

 

Stigen, Färgelanda

Annika Sandell

Mailadress: annika.sandell@hotmail.com

Instagram: @sandell_annika

 

Söderhamn

Åsa Lemberg

Mailadress: asa@pulstraning.nu

 

Södertälje

Towa Schedvins

Towas massage och hälsa

Www.Towas-massage-halsa.se

Instagram: towasmassageohalsa

 

Trosa

Matilda Sundqvist

Mailadress: matilda_sundqvist@hotmail.com

 

Tyresö, Stockholm

Towe Wikander

Ortolab AB

tove@ortolab.se

 

Vänersborg

Lena Helmersson

Venus - qvinnohälsa genom livet

Mailadress: lena@venusqh.com

www.venusqh.com

Instagram: venusqh

 

Uppsala/Uppland 

Pia Möller

Mailadress: afhovgarden@outlook.vom

Af Hovgården

Instagram: afhovgarden  

 

Värmdö, Stockholm

Susanne Engren

Mailadress: susanne.engren@gmail.com

@urbanyogasthlm

 

Värmlands Nysäter/ Långserud 

Marie-Louise Sahlin

Andetaget

Mailadress: lollo_sahlin@hotmail.com

www.andetaget.nu

Instagram: marielouisesahlin68

 

Osby/Älmhult

Lise-Lotte Johansson

Vigenstorp Yoga & Mindfulness

www.larprocesser.se

 

Åby/Norrköping

Lena Selberg

Facebook & Instagram: Yoga by Lena Selberg

 

Åtvidaberg 
Åsa Andorn
Mailadress: asaandorn@gmail.com

Älvdalen, Dalarna

Sylvia Lagerberg

Mailadress: ufsylvia@gmail.com

 

Örebro med omnejd

Frida Ekholm

Mailadress: info@baradansa.se

www.baradansa.se

Instagram: bara_dansa 

 

Örebro

Lotta Lennartsson

Mailadress: lotta_lennartsson@hotmail.com

 

 

 

Events & Workshops

På gång med Holistic Training