Skogsbad

Vi behöver det mer än någonsin

Skogsbad - nästa kurs 9 mars -30 mars

Att vara i skogen känns inte bara bra, det ÄR bra för oss. Det kan läka oss från en rad stressrelaterade tillstånd och höja vårt immunförsvar på ett sätt som nu många vetenskapliga studier bevisar. Och visst kan det kan vara kul med mätbara tester, studier och forskning - men framför allt är det summan av alla delar i ett skogsbad som man ska uppleva i första hand, och inte de enskilda.

Skogsbad kan bli ytterligare ett redskap för oss för att få ny energi till kropp och själ, minska upplevd stress och ge anknytning till det enkla och naturliga. Precis just det som det finns stora behov av i dag och i framtiden. Min känsla är att Skogsbad - denna kombination av skog,  sinnlig närvaro och långsamhet - kommer att bli mycket mer efterfrågat i Sverige framöver. 

Det var i Japan i början på 2000- talet som man började med mer seriösa studier och tester, på det som man annars intuitivt känt på sig. Forskning visar att redan efter kortare vistelser i naturen med avsiktligt långsammare tempo och öppna, närvarande sinnen, gav enormt många fördelar - skulle det finnas ett piller som gav alla dom, utan några biverkningar, skulle det vara en mirakelmedicin.

Studier har visat att skogsbad kan: 

Sänka puls och blodtryck
Främja hjärta och blodkärl
Sänka blodsockernivån
Boosta immunförsvaret 
Förbättra kognition, koncentration och minne
Reducera stress - sänker kortisol och adrenalin i blodet, främjar det parasympatiska nervsystemet och undertrycker det sympatiska.
Lindra oro och depression
Höja energinivån vid utmattning

Så det vi har känt på oss, stämmer bevisligen också. Skogen läker. Varför? 
Ta del av guidade Skogsbad hos de olika instruktörer som har utbildat sig hos mig - du ser dom i listan här nedan.  Eller vill du bli instruktör själv i denna ljuvliga form?

Nästa kursstart mars 2023 

_C8A9017.jpg

Här kan du ta del av Skogsbad turer och instruktörer som jag har utbildat. (Om du skulle sakna dig själv eller din info på listan, hör av dig :)

Askersund

Ann Davidsson

Mail: vinnagard2832outlook.com

Facebook: Vinna Gård 283

 

Bettna/Flen/ Nyköping 

Anneli Härell

Mail: Anneli.harell@gmail.com

Instagram: sinnena_i_skogen

 

Björklinge

Helena Ramqvist
Mailadress: helena.ramqvist@telia.com
i
nstagram: @helenas_skogsbad.

 
Blekinge / Karlshamn 
Annica Paulsson Lövstedt
Mailadress: annicapaulssonlovstedt@gmail.com 
Instagram: @annicapaulssonlovstedt

Blekinge

Maria Agnesson

Mailadress: miagnesson032@gmail.com

 

Bollebygd
Madeleine Söderlund 
Mailadress: info@meldemel.se
I
nstagram: @enfotijorden

 

Bollnäs

Helena Hammarberg

Mailadress: helena@oppistugus.se

 

Bromma

YogaCare, Anna Ellinder
Mailadress: anna@yogacare.se
Hemsida: www.yogacare.se 
Instagram: anna.ellinder

 

Danmark, Humlebaek, Småland

Jenny Lundberg

Mailadress: jenny.cecilia.lundberg@gmail.com

 

Eskilstuna

Maria Arvidsson

Mailadress: maria@corporis.se

 

Eslöv

Christel Glöck

Mail: christel.glock@hotmail.com

 

 

Falköping/Jäla

Jenny Carlson

Mailadress: carlsonjenny@hotmail.com 

Instagram: skogsenergi

 

Falun

Karolina Östlund

Mailadress: ostlundkarolina@gmail.com

 

Gällivare

Lisa Hansson

Maitri Movement

Mailadress: lisa@maitri-movement.com

www.maitri-movement.com

 

Gävle

Karolina Bergqvist

Facebook: KarHolistic

Instagram: Karolina.bergqvist

Boka Direkt: https://www.bokadirekt.se/places/karholistic-40672

 

Gävle 

Mona Jonsson

Monas skogsbad

Instagram: monasskogabad

 

Gävleborg/Hamrångefjärden

Susanne Nore´n

Mail: saltvikensgard@gmail.com

Instagram: Saltvikens gård

Facebook: Saltvikens gård

 

Göteborg / Mölndal

Maria Sasinka Bartolich

Mailadress:  maria@sasinka.se

Instagram: @dropsofselfcare by Maria

 

Göteborg

Åsa Spegelblank

www.studiospegelblankt.com

 

Göteborg med omnejd tex Kungsbacka

Pernilla Johansson

Pave Perspective

Mailadress: pernilla.pave@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/pernillapave

Instagram: paveperspective

 

Göteborg/ Halmstad

Emma Hermelin  

Mailadress: emmahermelin@hotmail.com.

Instagram: @yogaemma76

 

Göteborg/Mariestad

Lillemor Flodin 

Mailadress: lillemor.emelia@gmail.com

Instagram: Lilfl - Lillemor Flodin

 

Göteborg/ Partille

Fredrik Palmqvist 

Mail: frittepalmqvist@hotmail.se

Hemsida: www.lesege.se

Instagram: fritteandfred 

Facebook: lesege.se

 

Göteborg/ Borås

Anna Tellin 

Mail: anna.tellin@yahoo.se

 

Halmstad 

Ronja Danielsson
Mail: danielsson.ronja@gmail.com

 

Helsingborg, Viken, Höganäs, Kullabygden

Dorothea Engström

Kullabygdens Yoga & Mindfulness

kullayoga.se

Mailadress: kullayoga@gmail.com

instagram: Kullabygdens_yoga&Mindfulness

Facebook: Kullabygdens Yoga och Mindfulness

 

Hjo

Mia Nordblom
Mailadress: mia.nordblom@gmail.com

 

Huddinge

Anna Bergenholtz

Mailadress: bhzanna@gmail.com

 

Hudiksvall med omnejd
Anneli Davdisson
andas.langsamt@gmail.com 
T
el: 070-3627799

 

Höganäs

Linda Franzon

Mailadress: linda.franzon@hoganas.se

 

 

Järfälla

Lotta Bergman

Mailadress: lotta.bergman123@gmail.com

Instagram: travelwithme_lotta

 

Järvsö

Mia Berndes

Mailadress: mia@miaberndes.com

 

Järvsö 

Charlotte Sundfeldt
Mailadress: lotta_dahl_21@hotmail.com
Instagram: @sundfeldtskan

 

Järvsö

Cecilia Gustafsson 

Mailadress: cecilia@holistictraining.se  

Holistic Training AB

Hemsida: www.holistictraining.se 

Instagram: @holistictraining

 

Karlshamn * verksamhet hela Sverige och Europa

Petra Nilsson / Master Yoga Sweden 

Hemsida: www.masteryoga.se 

Instagram: @masteryogasweden + @petranil

 

Kristinehamn

Ingela Stephanson

Mailadress: ingela.stephansson@karlskogafhs.se

 

Kristinehamn

Malin Malcanek / Equienne

Mailadress: malin@equienne.se

Hemsida: www.equienne.se

Facebook: Equienne

Instagram: malin_malcanek_bok_skog

 

Katrineholm

Pernilla Sventesson

www.halsokompassen.com

 

Kungsbacka

Mariann Holmer
Mailadress: mariann.holmer@gmail.com
Instagram: @skogsbadmedmariann

 

Kungsängen

Jenny Hamilton

Mailadress: jeyhon@hotmail.com

 

Kungälv

Katarina Johansson

Mail: kacka.johanssonhotmail.com

 

Kungälv

Mia Julin 
Mail: mia.julin.mail@gmail.com
Instagram: @naturligtvisiskogen

 

Linden

Maria Jacobsson

Mailadress: maria@dacke122.se

 

Ljungskile

Järvelä Consulting  / Jenny Järvelä
Mailadress: info@jarvelaconsulting.se
Tel: 0707-778459

 

Luleå/ Gällivare

Sara Turtola, Fjällliv AB
Mailadress: sara@fjell-liv.se
Hemsida: www.fjell-liv.se 
Instagram: fjellliv_

 

Malmö

Elin Karlsson
Mailadress: elink87a@gmail.com

 

Minowa Coaching 
Jenny Kay
Mailadress: jenny.kay@minowa.se 
Hemsida: www.minowa.se

Nacka 

Ellen Engvall, Hormonyoga 
Mailadress: ellen.engvall@icloud.com 
Hemsida: http://www.hormonyyoga.org
Instagram: https://www.instagram.com/ellenengvall/
Facebook: https://www.facebook.com/HormonyYoga

 

Nacka / Gideå

Marianne Alenius
mailadress: marianne.psykolog@gmail.com

 

Norrköping 

HeleneDahlsjö
mailadress: helene.dahlsjo@gmail.com
Instagram: helenedahlsjo

 

Norrköping / Skärblacka 

Margareta Ridderborger
Mail: ridderborger@outlook.com 
Instagram: @ettsteginaturen '

 

Norrtälje 

Susanne Karlberg Sigurdsson

Mailadress:susannekasi@gmail.com

 

Ranheim, Norge

Alette Bade Rygh
Mailadress: alette.b.rygh@gmail.com

 

 

Sala

Annika Järnetun

Mailadress: info.energihalsan@gmail.com 

Hemsida: www.energihalsan.se

Instagram: @energihalsan.se

 

 

Skellefteå, Västerbotten 

Charlotte Nästén 

mailadress: c_naesten@yahoo.se
hemsida: www.charlottenasten.com 
Insta: @byninacharlotte 

 

Skövde

Hanna Linden

Mailadress: regebrohanna@gmail.com

 

Sollentuna, Upplands Väsby

Carina Hörnfeldt Bylund  

Mailadress: carina.hornfeldtbylund@gmail.com 

 

Stigen, Färgelanda

Annika Sandell

Mailadress: annika.sandell@hotmail.com

Instagram: @sandell_annika

 

Stockholm / Skummelövstrand 

Anna Malmberg

Mail: equilibriumbyanna@gmail.com

Instagram: @equilibriumbyanna

 

Söderhamn

Agneta Sundberg - Hälsopedagog, skogsbadsinstruktör, yogalärare

Mailadress: agneta08@live.se

Insta: @rosenträdgård

 

 

Söderhamn

Åsa Lemberg

Mailadress: asa@pulstraning.nu

 

Södertälje

Towa Schedvins

Towas massage och hälsa

Www.Towas-massage-halsa.se

Instagram: towasmassageohalsa

 

Trosa

Matilda Ljunggren, Breathe in Nature
Mailadress: hej@breatheinnature.se
I
nstagram: breatheinnature_trosa

 

 

Tyresö, Stockholm

Towe Wikander

Ortolab AB

tove@ortolab.se

 

Tyresö/Brevik

Denise Heath Nyberg
Mailadress: denise.nyberg@gmail.com

 

Vänersborg

Lena Helmersson

Venus - qvinnohälsa genom livet

Mailadress: lena@venusqh.com

www.venusqh.com

Instagram: venusqh

 

Umeå, Jakobstad

Annika Stubb
Mailadress: annika.stubb@gmail.com
instagram: annikastubb

 

Uppsala/Uppland 

Pia Möller

Mailadress: afhovgarden@outlook.vom

Af Hovgården

Instagram: afhovgarden  

 

Uppsala/Uppland
Susanne Liehr

Mailadress: susanneliehr@hotmail.com
 

Vaxholm

Lena Norrman
Mailadress: hello@overkstan.se
Hemsida: www.overkstan.se
Instagram: @overkstan, @lekhagen

 

Värmdö, Stockholm

Susanne Engren

Mailadress: susanne.engren@gmail.com

@urbanyogasthlm

 

Värmlands Nysäter/ Långserud 

Marie-Louise Sahlin

Andetaget

Mailadress: lollo_sahlin@hotmail.com

www.andetaget.nu

Instagram: marielouisesahlin68

 

Växjö

Marielle Almqvist

Mail: marielleamlqvist@gmail.com

Instagram: @bladochbarr

 

Växjö
Kajsa Henningsson 
Hemsida: www.rikhalsa.se
Instagram: @rikhalsa_
Facebook:  https://www.facebook.com/rikhalsa/?locale=sv_SE


Osby/Älmhult

Lise-Lotte Johansson

Vigenstorp Yoga & Mindfulness

www.larprocesser.se

 

Åby/Norrköping

Lena Selberg
Mailadress: selberglena@hotmail.com

Facebook & Instagram: Yoga by Lena Selberg

 

Åmål

Annika Mossberg 

 

Åtvidaberg 
Åsa Andorn
Mailadress: asaandorn@gmail.com

 

Älmhult 
Carin Ludwig 
Hemsida: www.enklasinnen.se
Instagram: @enklasinnen

 

Älvdalen, Dalarna
Sylvia Lagerberg
Mailadress: ufsylvia@gmail.com

 

Ängelholm
Angelica Ockedahl
Hemsida: http://4balanz.se/
Instagram: 4balanz
Facebook: 4balanz-hälsa &välbefinnande

 

Örebro med omnejd

Frida Ekholm

Mailadress: info@baradansa.se

www.baradansa.se

Instagram: bara_dansa 

 

Örebro

Lotta Lennartsson

Mailadress: lotta_lennartsson@hotmail.com

 

Öregrund

Ingalill Sundgren

mailadress: ingalill.sundgren@hotmail.com

Hemsida: www.oregrundfriskvard.se

 

Örnsköldsvik

Carola Höglander

Mailadress: highlandcraftse@gmail.com

Hemsida: www.highlandcraft.se

Facebook: highland craft 

Instagram: @highland craft_mockasinenbocken

 

Österfärnebo

Ulrika Mosell

Mailadress: ulrika.mosell@gmail.com

Instagram: @sterte_halsa_och_livsstil

 

Österfärnebo

Lina Jan - Ers 
Mailadress: lina_janers@yahoo.se

Instagram: @linos_naturkraft

 

 

Events & Workshops

På gång med Holistic Training